Розмір шрифта: A A A Зображення Вимкнути Увімкнути Колір сайту Ц Ц Ц звичайна версія сайту
ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Архів новин за рік: 2021 2022

2022-10-27 13:34:29
Вийшов друком збірник документів про насильство над цивільним населенням під час Другої світової війни на Черкащині.

Цей збірник документів є результатом тривалих зусиль авторів-упорядників щодо виявлення та наукового опрацювання нових джерел з історії Другої світової війни. Він продовжує серію публікацій з проблем насильства над цивільним населенням України часів німецько-радянської війни 1941–1945 рр.

Документальній частині книги передує стаття директора Державного архіву Черкаської області Тетяни Клименко про інформаційний потенціал документів Державного архіву Черкаської області щодо проблем насильства нацистів проти мирних мешканців.

Збірник супроводжується іменним та географічним покажчиками, переліком опублікованих документів.

Збірник містить акти комісій зі встановлення і розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників та їхніх поплічників, а також документи радянських органів держбезпеки про насильство над цивільним населенням, що здійснювалося нацистами упродовж 1941–1944 рр., у адміністративно-територіальних межах нинішньої Черкаської області.

Переважну частину презентованих документів уведено до наукового обігу вперше Збірник підготовлено за фінансової підтримки Фонду Фольксваген у межах дослідницького проєкту «Цивільні жертви на Східному фронті Другої світової війни».

Збірник документів "Насильство над цивільним населенням. Черкаська область. Документи органів держбезпеки. 1941-1944", підготовлений українськими й німецькими істориками, можна вільно завантажити на сайті Інституту історії НАН України за лінком: https://cutt.ly/7NrVPYv
2022-10-27 12:13:36
20 жовтня 2022 року директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко взяла участь у роботі V Всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю) «КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА УКРАЇНИ: ПЕРСПЕКТИВИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ТРАДИЦІЇ ЗБЕРЕЖЕННЯ».

«Вчені України єдині. Разом ми сильніші» - під таким гаслом розпочала свою роботу дводенна конференція, започаткована Черкаським державним технологічним університетом.

Під час першого дня конференції директор держархіву області Тетяна Клименко виступила з вітальним словом та з доповіддю на тему: «Поляки на Черкащині наприкінці XIX – початку XX ст.»

Модераторами події стали доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України, проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету Лазуренко Валентин Миколайович та кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та права Черкаського державного технологічного університету Яшан Оксана Олексіївна.

Серед гостей заходу - науковці, краєзнавці, історики, представники закладів освіти, студенти.

Державний архів Черкаської області є одним із співорганізаторів події.
2022-09-28 15:31:43
21 вересня 2022 року в приміщенні Державної архівної служби України за участі Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова, офіційного представника корпорації FamilySearch в Україні Олександра Січкаренка та директора Державного архіву Черкаської області Тетяни Клименко відбулося підписання договору про співробітництво Державного архіву Черкаської області з корпорацією FamilySearch International (США).

З дати вчинення Державною архівною службою України Меморандуму про співробітництво з корпорацією FamilySearch International (США) підписано вже 14 договорів з державними архівами України, що передбачають оцифрування документів генеалогічного характеру.

Організаційний супровід підписання забезпечили працівники управління комунікацій Укрдержархіву.

Довідково: 2 червня 2020 року Голова Укрдержархіву Анатолій Хромов підписав Меморандум про співробітництво між Державною архівною службою України та корпорацією FamilySearch International (США), метою якого є оцифрування документів Національного архівного фонду України генеалогічного характеру та створення фонду користування на такі документи.
2022-06-29 09:20:44
29 червня 2022 року на запрошення Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко взяла участь у продовженні проєкту "Години патріотичного спілкування "З Україною в серці" просвітницького циклу "Краєзнавці Черкащини: Україна переможе!".

Тетяна Анатоліївна окреслила тему "Видатні дипломати 1918-1923 років. Уродженці Черкащини".

Проєкт організовано Черкаською обласною універсальною науковою бібліотекою імені Тараса Шевченка спільно з Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України.
2022-06-23 14:33:13
У межах проєкту "Відкриті архіви" та з нагоди Дня державної служби України радо зустрічали цікаву гостю - Ірину Олександрівну Прилуцьку, авторку краєзнавчої літератури, представницю видавництва “ІнтролігаТОР”.

Бібліотечний фонд Державного архіву Черкаської області поповнився декількома цінними виданнями, які мають лімітований наклад. Науково-популярна література краєзнавчого спрямування неодмінно буде цікавою для дослідників та відвідувачів архіву.
2022-06-14 11:31:46
14 червня у всьому світі відзначають День донора крові. Зазвичай він передбачає обширну інформаційну кампанію та заклик до дії, але цьогоріч вторгнення Росії на територію України суттєво змістило акцент. Багато чоловіків приєдналися до складу Сил оборони, через що не можуть здавати кров, хоча саме вони роками були регулярними донорами та закривали потребу у крові. Зараз вони захищають країну від ворога.

Під час воєнних дій, відколи історія пам’ятає кровопролитні війни, донорська кров була ледь не єдиним способом врятувати бійця, який зазнав поранення з масивною крововтратою у наслідку.

В реаліях сьогоднішньої війни, де ворог переважає у силі та техніці, ми, українці в тилу, повинні робити все від нас залежне, аби зберегти життя кожному бійцю. Крім того, варто не забувати й про цивільних, які стають жертвами ракетних та артилерійських ударів - їм необхідна донорська кров.

З цього моменту й надалі українці повинні формувати у своїй спільноті та громаді культуру регулярного та безоплатного донорства крові.

Саме такою діяльністю уже сім років займаються “Агенти крові”. Зокрема від початку війни вони координували донорів у семи ключових центрах крові та продовжують щодень купувати кровоспинні засоби для ЗСУ.

На сайті Donor.ua наявний перелік усіх центрів крові по Україні.

Варто пам’ятати, що кров потрібна завжди, особливо в умовах воєнного стану. У медичній практиці є дуже багато ситуацій, зокрема непередбачуваних, де потрібне переливання крові і жоден з нас не застрахований від імовірності стати цим пацієнтом. Працюючи на випередження, найкраще що ви можете зробити це здати кров у тилу, аби більше бійців Сил оборони повернулися з фронту живими.
2022-06-09 15:46:26
За щасливим збігом обставин Міжнародний день архівів відзначаємо одночасно з Міжнародним днем друзів.

І вже традиційно запрошуємо людей, що активно співпрацюють з Державним архівом Черкаської області, сприяють збагаченню документальної спадщини та щиро вболівають за долю архівної галузі.

У межах відзначення Міжнародного тижня архівів та з нагоди Міжнародного дня архівів на зустріч з колективом завітав відданий друг Державного архіву Черкаської області Валентин Миколайович Лазуренко - голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Почесний краєзнавець України, історик, доктор історичних наук, професор, проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету, заслужений працівник освіти України, академік Національної академії наук вищої освіти України, громадський діяч.

Під час зустрічі поважний гість поділився спогадами та передав важливі документи з розвитку краєзнавчого руху на Черкащині, свої наукові праці, видання з історії Черкащини, особисті документи та світлини з видатними особистостями країни задля збереження національної історико-культурної спадщини Черкаського краю та долучення їх до світових інформаційних ресурсів.

Щиро дякуємо, Валентине Миколайовичу, за довіру до архівної галузі та плідну співпрацю.
2022-05-12 16:30:15
Профілактичну бесіду та інструктаж з пожежної безпеки під час воєнного стану провели для працівників Державного архіву Черкаської області представники Черкаського районного управління ГУ ДСНС України у Черкаській області Заступник начальника ВЗНС по Черкаській міській громаді Черкаського районного управління ГУ ДСНС України у Черкаській області Іван Якименко та провідний інспектор управління Ірина Костенко окреслили правила поведінки під час різних нестандартних ситуацій, що притаманні воєнному часу та наголосили на необхідності дотримання правил пожежної безпеки.

Крім того, фахівці ДСНС дали роз’яснення стосовно алгоритму дій на випадок надзвичайної ситуації, розповіли про засоби індивідуального захисту.
2022-05-12 16:27:22
12 травня 2022 року директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко та ректор Черкаського державного технологічного університету Олег Григор підписали Угоду про проведення спільних наукових досліджень.

Метою додаткової угоди є популяризація туристично-рекреаційних ресурсів Черкаської області, зокрема підготовка та видання презентаційних матеріалів під назвою «Сто особистостей Черкащини» з використанням документів, що зберігаються у Державному архіві Черкаської області.

Передбачається, що кафедра туризму та готельно ресторанної справи факультету харчових технологій та сфери обслуговування ЧДТУ, очолюваного деканом, професоркою Ларисою Чепурдою спільно із Державним архівом Черкаської області здійснюватимуть заходи, орієнтовані на виконання наукових робіт у галузі туризму, а також сприяння розвитку вищої освіти і науки для підвищення ефективності та якості виконуваних наукових робіт.

Державний архів Черкаської області за час багаторічного партнерства з Черкаським державним технологічним університетом вже втілив низку спільних важливих проєктів регіонального рівня. Тож переконані, що на майбутній проєкт також чекає успіх
2022-05-12 16:25:25
10-12 травня 2022 року у межах спеціальної короткострокової програми підвищення кваліфікації «ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ АРХІВНИХ УСТАНОВ ТА ДОСТУПУ ДО АРХІВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ» відбулося навчання для працівників Державного архіву Черкаської області, архівних відділів районних державних адміністрацій і міських рад.

Фахівці Державного архіву Черкаської області спільно з викладачами Черкаського регіонального центру підвищення кваліфікації провели серію занять у режимі конференцзв’язку.

Серед тем, які обговорили:
- складання номенклатури справ архівного відділу районної державної адміністрації;
- порядок віднесення юридичних осіб до джерел формування Національного архівного фонду та організація роботи з укладання списків юридичних осіб;
- виконання плану заходів Програми здійснення контролю за наявністю, станом та рухом документів Національного архівного фонду на 2020-2024 роки;
- загальні вимоги щодо ведення обліку документів в архіві та методика обліку надходжень документів до архіву; вибуття документів з архіву;
- робота експертної комісії підприємств, установ, організацій під час воєнного стану;
- порядок здійснення перевірянь архівних підрозділів юридичних осіб-джерел комплектування НАФ;
- порядок складання актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду, та знищення документів.

Безперечно, діяльність архівних установ області в умовах воєнного стану є серйозним викликом та потребує послідовного законодавчого регулювання, виважених рішень та чіткого механізму дій.

Окрім фахових питань, спеціальна короткострокова програма була спрямована на формування професійних компетенцій щодо реалізації трудових відносин в умовах воєнного стану, декларування, здійснення публічних закупівель та комунікаційної діяльності архівних установ.

У триденному навчанні взяли участь понад 50 учасників. За підсумками навчання усі учасники отримали сертифікати обсягом 1 ЄКТС.

Стор. 1 2 3
Всього новин за обраний період: 21

ДЛЯ ГРОМАДЯН З ПОРУШЕННЯМ СЛУХУ!

На урядову "гарячу лінію" приймаються звернення до органів виконавчої влади за допомогою жестової мови. Будь-ласка, звертайтесь через Skype-зв'язок за таким іменем:

Урядові гарячі лінії: 1545-1, 1545-2, 1545-3

Графік роботи: у робочі дні з 9:00 до 18:00, у п'ятницю з 9:00 до 16:45
18015, Черкаси
вул. Благовісна, 244-а
(0472) 37-30-26, 31-37-32
e-mail: archive_ck@arch.gov.ua
Інформаційне наповнення:
Коваль Т. С., тел.: (0472) 37-30-26

Сайт працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на archive_ck@arch.gov.ua